Palmiyeler anlatıyor

10 Ekim Future Sounds w/Zero

Zero’nun Future House’daki etkinlik serisi Future Sounds w/Zero’nun 12 Ekim Çarşamba akşamki konuklarından Palmiyeler’e, son zamanlarda neler yaptıklarını sorduk!

Fotoğraf: Barbaros Kayan

Palmiyeler ismi kimin fikriydi? Müziğinizin ruhunu epey iyi yansıtan bir isim. İsim mi müziği şekllendirdi yoksa müziğe göre bir isim arayışınız sonunda mı Palmiyeler’e karar verdiniz?

Mertcan: Palmiyeler isminde bir şarkımız vardı ama asıl etken güneşi, denizi ve güzel havayı çağrıştıracak bir isim bulma isteğiydi. Ruh halimizi, rahat hallerimizi doğrudan yansıtacak daha iyi bir isim bulamazdık. Artık ikisi de birbirini şekillendiriyor.

Aslen Palmiye ağaçlarının olduğu bir şehirden, İzmir’densiniz. Palmiyesiz İstanbul size nasıl geliyor? Mutlu musunuz burada olmaktan?

Tarık: İstanbul’un da kendine özel ağaçları var, o ağaçları da seviyorum.

Mertcan: İstanbul’u seviyorum. Burada olmak bu kaos yüzünden insana kendini dinç hissettiriyor.

İlk EP’nin üzerinden epey geçti, yeni kayıtlar ne zaman geliyor?

Mertcan: Kısa zamanda. Yeni albümden “Senden Haber Yok” isminde bir single yayınladık ama dinleyicilerimiz daha fazlasını istiyor. Onları mutlu etmek için kısa zamanda yeni şarkılardan oluşan kaydı paylaşmayı planlıyoruz.

Müziğinizin çok güçlü bir görsel tarafı var, üzerinde konuşup tartışıyor musunuz?

Mertcan: Bazen tartışıyoruz ve oldukça faydalı oluyor.

Konser vermeyi mi stüdyoda olmayı mı tercih edersiniz?

Mertcan: Konser vermeyi tercih ederim.

Tarık: İkisi de kendine özel anlara sahip. Stüdyo daha yaratıcı oldugumuz konserler ise daha çok eğlendiğimiz zamanlar oluyor.

Rana: Birisi olmadan diğeri var olamaz diye düşünüyorum. Stüdyoda geçirdiğimiz uzun saatler müziğimizi başka insanlarla paylaşabilmemizi sağlıyor. Stüdyo bana yeni bir şeyler yaratmış olmanın ve çalışıyor olmanın, sahne ise hep beraber eğleniyor olmanın keyfini yaşatıyor. Ancak birisini seçmek zorunda olsaydım, kesinlikle sahneyi tercih ederdim.

Future House konserinizden beklentileriniz neler? İzleyicilere süprizleriniz olacak mı?

Rana: Yeni açılan bir mekanda konser vermek her zaman heyecan verici, çünkü herhangi bir beklentiniz olmadan gidiyorsunuz ve konser günü boyunca siz de izleyicilerle birlikte ilk deneyiminizi yaşıyorsunuz.

Mertcan: İzleyicilere süprizlerimiz var, geçtiğimiz seneden farklı bir listeyle sahneye çıkıyoruz. Yeni şarkıların yanı sıra dinleyicilerin bildikleri bazı şarkıları da ufak tefek değişikliklerle çalışıyoruz. Sevdikleri hallerini bozmuyoruz ama yeni kısımlar ekledik diyebilirim. Future House konserinin kalabalık ve sıcak bir ortamda geçmesini bekliyorum. Mekanın yapısı da buna uygun gözüküyor.

Program hakkında genel düşünceleriniz neler, katılmayı düşüneceğiniz etkinlikler var mı?

Rana: Past Empowers Future ve Take Over etkinliklerinin birkaçına katılmayı düşünüyorum.

Tarık: Age Reform ve birkaç etkinliğe denk geleceğim.

İlgili Yazılar

Lafawndah’dan Zero İstanbul’a röportaj

26 Ekim Remember the Future

Palmiyeler anlatıyor

10 Ekim Future Sounds w/Zero

adidas Future House açıldı

04 Ekim Welcome to Future House